Telefon: 485 101 112

Vložit dotaz do poradny »

Pohřební poradna - zodpovídány jsou dotazy, které se týkají pouze společnosti Likrem s.r.o.

hrobové místo a dědictví

Marie Sekyrová, 19.06.2013 (Most,Litvínov)

Dobrý den,včera jsem vám psala dotaz a děkuji za rychlou odpověď a mám ještě jeden.Nájemcem hrobového místa je moje maminka,ale ta zemřela a bude uložena k otci a bratrovi.Chtěla bych se tedy zeptat,zda-li je nutné nahlásit notáři,že byla nájemcem hrobového místa a jestli toto pak jde k děd.řízení.Jsem poslední pozůstalá a jak jsem psala již v minulém dotazu,sousedka mé maminky si nárokuje,abych ostatky otce,matky a bratra zanechala v místě vzdáleném 500km od mého bydliště,což mně se pochopitelně nelíbí.Děkuji za odpověď.

Na Vašem místě bychom kontaktovali příslušnou hřbitovní správu a zeptali se na jejich požadavky při převodu nájemních práv na Vás. Každý hřbitov má vlastní řád pohřebiště a proto nelze předvídat, jaký postup dotyčná správa navrhne.

přemístění uren

Marie Sekyrová, 18.06.2013 (Most,Litvínov)

Dobrý den,obracím se na vás s dotazem ohledně zrušení hrobu a přemístění uren do svého místa bydliště.Jako poslední pozůstalá mám zato,že si mohu sama zvolit,kam budu chtít uložit urny svých rodičů a bratra.Nyní jsou uloženi 500km od mého bydliště a sousedka mé maminky mi řekla,že s tímto nesouhlasí a že poslední přání maminky bylo,aby byla uložena v místě jejího bydliště.Toto se mi nelíbí,ráda bych je měla ve svém bydlišti uložené a proto se ptám co je třeba učinit a jestli sousedka mé maminky má nárok chtít,abych je nepřemístila.Děkuji za odpověď.

Váš dotaz rozdělíme na dvě části.

1. Pokud jste nájemcem hrobového místa, kde je nyní uložena Vaše maminka, tak stačí kontaktovat příslušnou hřbitovní správu a domluvit se na vyzvednutí uren z hrobu. Pokud je ale nájem hrobového místa  na někoho jiného, třeba na zmíněnou sousedku, nezbude Vám nic jiného, než se stávajícím nájemcem hrobového místa domluvit na vyzvednutí uren a jejich uložení dle Vašeho požadavku. Pro každou hřbitovní správu je partnerem do diskuze ten, kdo vlastní nájemní smlouvu na konkrétní hrobové místo. Pokud sousedka není nájemcem hrobu, kde je uložena Vaše maminka, nemá žádný právní nárok zasahovat do Vašeho rozhodnutí přesunout urny rodičů a bratra.

3. K samotnému uložení uren v okolí Vašeho bydliště. Buď jste již nájemcem hrobového místa a tak stačí dojít na hřbitovní správu a domluvit si uložení uren do hrobu, nebo budete muset uzavřít smlouvu o nájmu, zaplatit poplatek (zpravidla na 10 let dopředu) a následně se domluvit na vložení uren do hrobu.

Likrem s.r.o.

..............

............, 13.06.2013 (Frydek-Mistek)

Dobry den....Moc se mi libí váš web....a proto bych vás chtěla poprosit o informaci ohledně práce jako řečník na pohřbeh.Mám ráda literaturu a sama i basně píšu, predevším smuteční projevy. Tak bych se chtěla zeptat co bych potrebovala ,jestli nějaké vzdělání a nebo kurz ,abych mohla zadat o práci ,jako řečník smutečnich projevů????Mockrát děkuji za odpověď.

Aktuálně nevíme o žádném kurzu.

Pro práci řečníka je důležitá psychická odolnost a potom samozřejmě výborný mluvený projev. Dobré dispozice pro tuto práci mají např. herci.

K výše uvedenému je ještě je nutno zmínit, že řečník musí být schopen sestavit smuteční řeč, podle bodové osnovy dle zadání objednavatele pohřbu. Což není jednoduché. Ale určitě je výhodou dobrá znalost češtiny, zejména slohu.

A v neposlední řadě - řečník musí být schopen recitovat básně.

Pokud si myslíte, že toto všechno ovládáte, zkuste se ozvat nejbližší obřadní síni. Určitě si Vás rádi vyzkouší. A třeba najdete nové zaměstnání.

Kdo rozhoduje o místě uložení ostatků?

XXX, 05.06.2013 (Praha)

Dobrý den,Obracím se na Vás se žádostí o radu. Manželka má dědečka, který je vážně nemocný a pravděpodobně tady již dlouho nebude. Bohužel již nyní se objevili velké neshody v rodině ohledně jeho uložení. Otec manželky chce respektovat přání svého otce, aby byl pochován se svou manželkou, ale jeho bratr se snaží, aby tomuto přání zabránil, neboť s otcem nevycházel a chce jej nechat rozptýlit na loučce na zcela jiném hřbitově. Za tuto cenu se bude snažit on objednat pohřeb, neboť tvrdí, že v tomto okamžiku bude rozhodovat o uložení on. Dohoda mezi bratry nebude možná. Jak v tomto případě postupovat? Postačovalo by, aby dědeček toto přání napsal před notářem, stane se poté závazné? Nikdy mě nenapadlo, že mohou být takto necitelní lidé a že něco takového budeme řešit kvůli lidské ješitnosti. Děkuji za odpověď.

Dobrý den.

Je pravdou, že současná právní úprava vůbec nepamatuje na situaci, kterou popisujete. Proto platí zaběhnutá praxe, kdy pro pohřební službu je partnerem ten, kdo zařizuje pohřeb. Objednavatel pohřbu pak rozhodne i o místě uložení ostatků. Bohužel. Do tohoto nemůže nikdo cizí vstupovat. Je třeba se domluvit v rodině.

O tom, zda by situaci vyřešil notářský zápis si nedovolíme polemizovat. To je spíše otázka na právníky. Protože pro pohřební službu je důležitá vůle objednavatele pohřbu, nikoli notářský zápis.

Jediné co můžeme doporučit je, abyste se ještě jednou pokusili o domluvu v rámci rodiny.

Likrem s.r.o.

Rozptyl v roce 2013.

Charvátová Vladimíra, 17.04.2013 (Jablonec nad Nisou)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat kdy se bude konat rozptyl v roce 2013. Maminka nám zesnula 27.2.2013. Děkuji za pochopení s pozdravem krásného dne Charvátová Vladimíra.

Dobrý den,

přesný rozpis rozptylů právě dokončuje hřbitovní správa krematoria. Zhruba v polovině měsíce května bude na webu krematoria zveřejněn již finální rozpis. Pokud chcete mít informaci o termínu ihned, zavolejte si na telefonní číslo 485 105 438, nebo napište na mail: info@krematoriumliberec.cz.

Likrem s.r.o.

koupě hrobu

Josef, 09.03.2013 (Březnice)

Již více jak dvacet let je hrob nepoužíván a nikdo z něj neplatí,jaké jsou podmínky pro koupi a nového užívání novým majitelem. Nikdo se k tomuto hrobu nehlásí.Dík Pepan.

Dotaz, tak jak je formulován není úplně jasný. Nicméně chápeme to tak, že existuje hrobové místo - zřejmě i s hrobovým příslušenstvím, o které se nikdo nestará a nikdo za něho neplatí. A Vy byste chtěl toto místo koupit. Pokud je to tak, kontaktujte příslušnou hřbitovní správu, která má dotčené hrobové místo ve své evidenci a s ní se dohodněte na dalším postupu. Předpokládáme, že nic by nemělo bránit uzavření nájemní smlouvy na toto místo, pokud je to tak, jak bylo popsáno.

Likrem s.r.o.

Pracovní volno ohledně pohřbu

Dušan, 25.02.2013 (Teplice)

Dobrý den. Před 10-ti dny mi zemřela babička. Pohřeb jsem zařizoval a rozloučení v kruhu rodinném bylo stanoveno na parte v určitý den. Zaměstnavatel mi oznámil, že mám nárok pouze na jeden den paragrafu. Na kolik dní mám opravdu nárok??? Děkuji za odpověď.

Na pohřební obřad máte možnost čerpat pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu.
  • Dva dny čerpáme volno při úmrtí jednoho z manželů, druha, družky nebo dítěte a další den k účasti na pohřbu těchto osob.
  • Jeden den máme k účasti na pohřbu rodiče a sourozence, rodiče a sourozence manžela(ky), jakož i manžela(ky) dítěte nebo manžela(ky) sourozence a na další den, jestliže obstaráváme pohřeb těchto osob.
  • Na nejvýše nutnou dobu, nejvýše na jeden den, máme právo k účasti na pohřbu prarodiče nebo vnuka nebo prarodiče manžela nebo jiné osoby, která sice nepatří k uvedeným fyzickým osobám, ale žila s námi v době úmrtí v domácnosti, a na další den, jestliže obstaráváme pohřeb těchto osob.

Pozn.: Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu nám zaměstnavatel poskytně na nezbytně nutnou dobu i tehdy, pokud se zúčastníme pohřbu spoluzaměstnance.

Památník

Lucie, 11.02.2013 (Plzeň)

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Já a moje skupina se účastníme projektu Pěstuj prostor (projekt na zlepšení veřejného prostoru v Plzni). Chtěli bychom na naše vybrané místo památník obětem zla. Nevíme, kam se máme pro pomoc obrátit a tak píši sem, snad mi budete schopni poradit. Potřebuji vědět, z jakého materiálu by byl památník nejlepší (cena, odolnost, údržba), jak velký by měl tak cca být (opět vzhledem k ceně atd.), jaké zpracování, tvar a jaké kamenictví (pokud můžete někoho doporučit) zvolit. Jak by bylo nákladné do něj něco vytesat (hlavu, písmo, nějaký obraz...), nebo jestli je lepší ohledně písma přidělat k pomníku desku s nápisem a opět jak by to bylo nákladné (a kolik by ta deska už včetně písma stála a kolik by kolik pozlaceného písma stálo a kdo by to dělal). Děkuji za odpověď, Lucie a spol.

Jednou větou - všechny otázky Vám kompetentně zodpoví Kamenictví Jan Kopal - www.kamenictvi-kopal.cz. Zavolejte jim a určitě se dozvíte odpovědi na Vaše dotazy.

Likrem s.r.o.

Pozůstalí....?

Lenka M, 08.02.2013 (Bruntál)

Dobrý den, mám dotaz - minulý týden mi zemřel tatínek - jeho družka nás o ničem neinformovala, bez nás tátovi udělala rozlouční v úzkém rodinném kruhu....přes net jsem zjistila pohřební službu, která rozloučení měla na starost - pán mi velice ochotně poslal parte - nicméně zda byl tatínek zpopelněn, případně zda byla převzata urna mi již odmítá říci....Mám jako dcera vůbec možnost se k takovým informacím dostat? Nebo je přednější objednavatel pohřbu? Měla tátova družka vůbec právo na to pohřbít ho bez nás??? Podotýkám manželé nebyli...vztahy byly - jak jste zajisté pochopili z příspěvku - na bodu mrazu :(. Mám jako dcera nárok na to, aby mi případně ona urnu vydala???? Děkuji za opodvěď - bohužel jsem nenašla kde jinde hledat....Lenka.

Dobrý den,

bohužel Vás musíme zklamat, ale v tomto případě je pro pohřební službu partnerem objednavatel pohřbu. Neexistuje žádná právní úprava, na základě které byste měla nárok na poskytnutí informací. Co se týká práva na provedení pohřbu, tak i v tomto případě pohřební služba koná na základě dispozic objednavatele pohřbu. Bohužel takto vypjaté vztahy v rodinách nejsou ničím výjimečným a pohřební služba nemá právo do nich zasahovat. Jedinou možností je se pokusit v této těžké chvíly domluvit s protistranou na akceptovatelném kompromisu.

Likrem s.r.o.

Hrobka

Lucie, 29.01.2013 (Praha)

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné nechat přestavět rodinný dvojhrob, ve kterém jsou uschovány ostatky 4 osob (poslední pohřeb proběhl před 15 lety) na hrobku s vybetonovanými zdmi. V případně kladné odpovědi, jak postupovat.Velice děkuji.

Dobrý den, mělo by to být možné.

Nejprve je nutno kontaktovat příslušnou hřbitovní správu a získat povolení na výstavbu rodinné hrobky. Pokud povolení získáte, musíte kontaktovat pohřební službu, která provede exhumaci všech uložených ostatků v hrobu a zajistí jejich převoz do chladícího zařízení.

Následně můžete nechat postavit hrobku.

V poslední fázi by měla pohřební služba zajistit uložení exhumovaných ostatků zpět do hrobky. A to buď samostatně, nebo společně v jedné rakvi.

Likrem s.r.o.