Telefon: 485 101 112

Vložit dotaz do poradny »

Pohřební poradna - zodpovídány jsou dotazy, které se týkají pouze společnosti Likrem s.r.o.

Dotaz k exhumaci.

Alena Berkyová, 12.12.2013 (Turnov)

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda je možná exhumace ostatků ze společného hrobu? Situace je taková, že v roce 1971 byla do země pohřbena má babička, dále v roce 1982 byl do stejného hrobu pohřben můj dědeček. V roce 1992 dala moje maminka souhlas ke zrušení hrobu (byla nájemcem hrobového místa). Já byla tehdy ještě dítě a tak to vše šlo mimo mě. V současné době jsem na příslušné hřbitovní správě zjistila, že hrobové místo mám nového nájemce a již před lety došlo k pohřbení jejich tatínka do daného hrobu. Ale s ostatky mých prarodičů se nehýbalo, tzn., že jsou tam stále také. Kdyby tam byli jen oni, chtěla jsem nechat jejich ostatky převézt do našeho rodinného hrobu, což by prý bylo možné. Ale pokud je tam někdo další, prý se to nedělá. Tato situace mě dost trápí, chtěla bych to nějak vyřešit. Myslíte, že existuje nějaké zákonné řešení? Např. pokud by souhlasili stávající nájemci hrobu? Předem moc děkuji za odpověď a přeji krásný den:

Dobrý den,

obraťte se na příslušnou hřbitovní správu. Pokud přihlédneme k faktu, že od pohřbení již uplynulo poměrně dlouhá doba a vzhledem k tomu, že tlecí doba je v průměru na hřbitovech 10 - 20 let, je těžké stanovit, zda  by exhumace byla řešením.

Obraťte se na provozovatele (správce) pohřebiště, ten jistě zná poměry na pohřebišti a nejlépe Vám poradí co je nebo není možné ve Vašem případě provést.

úschovné za urnu

F.N., 06.12.2013 (Liberec)

Prosím o informaci kde mohu najít ceník za úschovu urny.Vzhledem k tomu, že napadl sníh, není momentálně možné urnu do hrobu uložit.Při objednání pohřbu jsme byli informování, že tato úschova je možná zdarma...Obdrželi jsme však "Doklad o zpopelnění", kde je uvedeno, že v případě nevyzvednutí urny do 30-ti dnů bude účtováno úschovné. Děkuji předem za odpověď.

Zavolejte si přímo do kanceláře hřbitovní správy a domluvte se na prodloužení doby úschovy - tel.: 485 105 438.

J. Egrt

je možné popel rozdělit do více uren?

Renata, 05.12.2013 (Praha)

Po dlouhé nemoci zemřel velmi mladý člen velké rodiny, a každý by chtěl mít část popela u sebe v domácnosti. je rozdělení popela vůbec možné?

Ano, to možné je. Vždy záleží na domluvě pozůstalých. Pokud panuje na tomto všeobecná shoda, žádný předpis, nebo zákon Vám to nezakazuje.

J. Egrt

OBSAH URNY.

Jiří Žabčík, 22.10.2013 (Třebíč.)

Dobrý den mám dotaz co má obsahovat urna s popelem po kremaci zemřelého moje známá pochovala otce vyzvedla si urnu je vyrobená s plastu což neváží skoro nic a váží téměř 3,5 kg po zatřesení bych sto procentně typoval že je tam písek pochybuji že popel v urně váží 3,5 kg ?? Je odhodlána jít na policii kde tuto urnu otevřou a zjistí že místo popela tam je písek ?Článek 9Způsob ukládání zpopelněných lidských ostatků do uren(1) Po každém zpopelnění musí být popel pečlivě a úplně vybrán z kremační pece a uložen do urny v souladu s ustanovením § 14 odst. 2 písm. f) zákona o pohřebnictví, tzn.:Popel zbavený kovových a jiných nespalitelných příměsí spolu s nespalitelnou značkou obsahující číslo záznamu o zpopelnění – tzv. evidenční číslo zpopelnění – je třeba uložit do pevně uzavíratelné urny, důkladně ji uzavřít a označit štítkem obsahujícím· číslo záznamu o zpopelnění (evidenční číslo zpopelnění)· jméno a příjmením zemřelého;· místo a datum narození, úmrtí a zpopelněník těmto označením doporučujeme připojit i· název krematoria(nejlépe vycházející z označení obce, na jejímž katastrálním území je krematorium provozováno).Děkuji za odpověd .

Dobrý den,

ta váha je naprosto v pořádku a odpovídá běžnému průměru. Velmi pochybuji, že tam najdete písek. Ale pokud máte pochybnosti, nechte si urnu otevřít přímo v krematoriu.

J. Egrt

Likrem s.r.o.

Urnový prostor

olda, 12.08.2013 (Praha)

Dobrý den, v hrobovém místě máme uloženy urny s popelem příbuzných , celkem 4 urny, potřebovali bychom uložit další urnu, ale již se prostorově nevejde , jak se postupuje, co je třeba zařídit, kam se obrátit ?? nějaké návrhy prosím. Děkuji.

Vždy se obrátit na hřbitovní správu, která spravuje hřbitov, kde máte hrobové místo. Určitě Vám navrhnou nějaké řešení.

Hledání

Martina, 17.07.2013 (Praha )

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Před lety Krematorium Motol provedlo smuteční obřad mého kamaráda s tím, že jsem se tam jsem se dozvěděla, že bude na rozptylové loučce v Motole a že se mu nebude dělat žádný pomníček.... Dnes jsem se v tomto krematoriu zastavovala a pátrala, jak to je.... Zatím chodím tam, kde zahynul. V kanceláři jsem se dozvěděla číslo urny, kdy si jí rodina vyzvedla a že uvedla, že bude uložen v Liberci. Chtěla bych se zeptat, zda-li když znám jméno, datum narození, datum úmrtí, číslo urny, zda mi je v Liberci někdo schopen říct, kde ho hledat nebo nějakou jinou informaci. Moc děkuji za odpověď. Martina

Zkuste kontaktovat kancelář krematoria - paní Kateřinu Benešovou - více info ZDE!!

Ale je to bez záruky, neboť pojem "uložen v Liberci" je značně široký - hřbitovů je tu víc a tím pádem i správců pohřebiště.

Omlouváme se za pozdní odpověď.

úmrtní list

Marie Sekyrová, 30.06.2013 (Most,Litvínov)

Dobrý den,obracím se na vás s dotazem ohledně úmrtního listu.O smrti mé maminky jsem se dozvěděla v den její smrti.Tuto skutečnost mi zdělila její sousedka,má maminka bydlela od mně 500 km.Vzhledem k tomu,že maminka byla v hospicu,sousedka aktivně vyřídila pohřeb bez mého souhlasu a jako zřizovatelka obdržela úmrtní list a mně z této věci zcela vynechala.Pohřební službě ani nezdělila,že jsem poslední přímá pozůstalá a ačkoliv to věděla,neřekla jim ani adresu,kam by mi mohli zaslat úmrtní list.Já jsem sousedku v ničem nezplnomocnila a celou dobu jí žádám o vydání úmrtního listu,který mi zřejmě právem náleží.Tuto skutečnost odmítá.Vzhledem k tomu,že potřebuji dovyřídit záležitosti ohledně maminčiných záležitostí jako jsou bankovní produkty,pojistné události atd.,abych tyto věci mohla pozastavit,úmrtní list potřebuji.Prosím proto o radu jak mám postupovat.Sousedka si neustále něco nárokuje,přičemž k mé rodině je zcela cizí osoba.Kromě úmrtního listu sousedka má u sebe veškeré lékařské zprávy,které mi také nechce dát,ačkoliv jsem jí o to žádala.Je prosím nějaká právní cesta jak tyto písemnosti od ní dostat?Děkuji za odpověď

Dobrý den,

je nutno říci, že pohřební služba postupovala správně, pokud všechnu dokumentaci předala sousedce - objednavateli pohřbu. Pohřební služba nemůže tušit, že někde existuje rodinný příslušník. Proto pohřební služba má vždy za partnera objednavatele pohřbu.

K tomu, že sousedka aktivně vystupuje a vznáší nějaké nároky, odmítá vydat listiny atd, můžeme jen říct, že v tomto případě je to spíše na konzultaci s právníkem, který Vám nastíní další možné kroky. Situace, tak jak jste ji popsala, je evidentně občansko - právní spor, který s pohřebnictvím už nemá příliš společného. Další, kdo by Vám mohl pomoci je přidělený notář, který bude mít na starosti vyřízení pozůstalosti.

přítomnost u exhumace

DAny, 27.06.2013 (Praha)

Dobrý večer. Prosím vás, můžete mi odpovědět na můj dotaz? Může být přítomen rodinný příslušník u exhumace?(po 40 letech )Z důvodu přesunu do jiného hrobu.(kořeny ničí pomník). Zdá se mi to nefér,abych u Toho nebyla.Chci vidět na vlastní oči,že najdou alspon pár kostí a přesunou.Kdybych u toho nebyla nebudu si jistá zda zda to bude rodinný příslušník...atd. Děkuji mockrát

Dobrý den,

nevidíme důvod, proč by u exhumace nemohl být přítomen rodinný příslušník. V tomto případě je odstup od pohřbění 40 let a tedy dávno uplynula tlecí doba. Pokud Vám to Vámi oslovená firma nechce umožnit, najděte si jinou, která s tímto nebude mít problém.

Uložení do dvojhrobky

Libor, 26.06.2013 (Ústí nad Orlicí)

Dobrý denVlastníme dvojhrobku .Chtěl jsem se zeptat, na kterou stranu se ukládá muž , když stojím proti náhrobku.děkuji za odpověď

Dobrý den,

na uložení těl v hrobce v závislosti na pohlaví neexistuje žádný předpis. Je to dáno i zvyklostmi v daném regionu.

Obecně lze ale říci, že bychom doporučili uložení na pravou stranu, tak aby muž měl ženu po své pravici. Vycházíme z pravidel etikety, kdy místo po pravé ruce je obecně vnímáno jako čestné.

hrobové místo a dědictví

Marie Sekyrová, 19.06.2013 (Most,Litvínov)

Dobrý den,včera jsem vám psala dotaz a děkuji za rychlou odpověď a mám ještě jeden.Nájemcem hrobového místa je moje maminka,ale ta zemřela a bude uložena k otci a bratrovi.Chtěla bych se tedy zeptat,zda-li je nutné nahlásit notáři,že byla nájemcem hrobového místa a jestli toto pak jde k děd.řízení.Jsem poslední pozůstalá a jak jsem psala již v minulém dotazu,sousedka mé maminky si nárokuje,abych ostatky otce,matky a bratra zanechala v místě vzdáleném 500km od mého bydliště,což mně se pochopitelně nelíbí.Děkuji za odpověď.

Na Vašem místě bychom kontaktovali příslušnou hřbitovní správu a zeptali se na jejich požadavky při převodu nájemních práv na Vás. Každý hřbitov má vlastní řád pohřebiště a proto nelze předvídat, jaký postup dotyčná správa navrhne.