Telefon: 485 101 112

Vložit dotaz do poradny »

Pohřební poradna - zodpovídány jsou dotazy, které se týkají pouze společnosti Likrem s.r.o.

Vyzvednutí urny od pohřební služby

Josef Suchomela, 25.09.2012 (Brno)

Chtěl jsem se zeptat, kdo je oprávněn k vyzvednutí urny po zemželém členu rodiny - zda je nějaké pravidlo - zda je to manžel, některé z dětí či objednatel pohřbu. Děkuji.

Dobrý den,

urna s popelem je vydávána pouze tomu, kdo má doklad o zpopelnění. Zpravidla je to tedy objednavatel pohřbu.

Květiny

Jiřka, 21.09.2012 (Liberec)

Dobrý den,chystáme se v neděli dát kytičku sestře k rozptylovému paloučku. Měla by narozeniny=( Chtěla jsem se zeptat, zda-li je květinářství u krematoria otevřeno i neděli či ne? Mockrát Vám děkuji za odpověď ;-) Jiřka

Dobrý den,

květinářství je o víkendech zavřeno. Jedinou vyjimkou jsou dušičky.

Co s urnou, když nemáme hrob?

Věra Janálová, 24.08.2012 (Uh.Hradiště)

Moje maminka nechce zatím dovolit vsyp na růžovém paloučku. Co teda musí udělat s urnou manžela, nebo do které doby musí být proveden obřad vsypu? Je možné jej udělat i na zahradě jejího domu? Děkuji Janálová.

Dobrý den,

není povinnost, že urna s popelem musí být vsypána do země. V podstatě je na Vás, jak s urnou naložíte.

Možností je více:

Dále je častou využívanou možností, že se koupí ozdobný obal a urna je vystavena v domácnosti na určeném místě.

Samozřejmě je možné urnu s popelem uložit na vlastní zahradě. A to buď provedením vsypu nebo rozptylu.

Pohřbení na vlastním pozemku

Jaroš, 12.08.2012 (Nemojany)

Dobrý den je možné pohřbit na vlastním pozemku.Děkuji

Dobrý den,

pohřbení zesnulého na vlastním pozemku není možné.

Tuto problematiku upravuje zákon 256/2001 Sb. kde se praví v § 4 odst. 1:

S  lidskými  pozůstatky a s lidskými ostatky musí být zacházeno důstojně  a tak, aby nedošlo k ohrožení veřejného zdraví nebo veřejného pořádku; z těchto důvodů je zakázáno:

f) provést pohřbení jiným způsobem než uvedeným v § 2 písm. c),

A v odkazovaném § 2 písm. c je napsáno toto:

c)  pohřbením  uložení  lidských  pozůstatků  do  hrobu  nebo hrobky na veřejném   nebo   neveřejném   pohřebišti   nebo  jejich  zpopelnění  v krematoriu,

Nelze tedy pohřbít lidské ostatky jinde, než na veřejném, či neveřejném pohřebišti.

Vyzvednutí uložené urny

Jana K., 02.05.2012 (Liberec)

Dobrý den, poprosím, kde najdu ceník uschovny urny . Nebo přímo , kolik stojí vyzvednutí urny před ukončením jednoho roku

Dobrý den, zavolejte si prosím na tel.: 485 105 438 - hřbitovní správa krematoria. Dozvíte se podrobnosti a další možnosti jak postupovat.

Rozptyl

Lada, 20.04.2012 (Liberec )

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na datum smutečního obřadu na smuteční loučce( rozptyl) prý někdy v květnu. Velice Vám děkuji a přeji krásný den

Rozptyly budou prováděny odhaden v polovině měsíce června. Pro přesné datumy volejte do kanceláře krematoria - 485 105 438.

Info

Novák Jan, 17.04.2012 (Liberec)

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat kolik nebožtíků bylo již zpopelněno ve vašem zařízení. Pokud je tato informace k dispozici a to od začátku provozu až k 31.12.2011.V historii je údaj již 14.let starý. Děkuji za odpověd.

Dobrý den, ke dnešnímu dni bylo v libereckém krematoriu provedeno celkem 179 757 kremací.

Vyhazování věcí z hrobu

Petra, 17.03.2012 (Uherské Hradiště)

Dobrý večer.Chci Vás požádat o radu,kde mám hledat pomoc.Muj bratr spáchal ve 42 letech sebevraždu,ke které ho dohnala jeho manželka svých chováním.Je již 9 let mrtev a ona, včetně její matky a syna nám dělají, co je mrtev jen naschály.Nedokážu to vůbec pochopit,nebot před smrtí bratra jsme žádné konflikty spolu nikdy neměli.Ani já ani moji rodiče.Nejsou to dobří lidé,naopak bratr byl velmi dobrý a hodný člověk.Ale k věci.Bratr byl uložen do jejich rodin.hrobu.Od té doby nám, oni vše,co bráchovi na hrob rodiče i já dáme vyhazují.Květiny, vázy, laterny atd.Přitom o údržbu hrobu se vůbec nestarají.Domluva mého otce nepomohla.Jsou vulgární a agresivní.opakuji,že nikdo z naší rodiny jim neublížil,naopak ona zavinila smrt bratra.Nejsou oblíbeni ani v místě svého bydliště.Nyní zemřela bratrové ženy matka a ona ji schválně nechala pochovat na stranu bratra, který je v tlecí době a ne na stranu, kde je již 27 let pochovaný manžel její matky a kde mají její rodiče vytesáno svoje jméno.Je to nevyrovnaná osoba a k tomu vychovala i syna mého bratra..Prosím o radu, co v tomto případě dělat. Ona operuje tím,že je to jejich hrob.Zapomíná však,že tam leží mých rodičů syn a můj bratr a vyhazovat květiny a svíčky z hrobu našeho nejbližšího, dokáže opravdu jen nenávistná hyena a to nehodláme akceptovat.Máme svůj hrob, o který důkladně pečujeme a byli bychom nejraději, kdyby bratr odpočíval tam,jenomže ona byla bohužel, manželka,se kterou,než se bratr stačil rozvést,zemřel a ona nic takového nechtěla dovolit.Nevíme,kde se proti tomuto lidskému hyienismu máme bránit.Děkujeme za Vaši radu.

Dobrý den,

předem nám dovolte vyjádřit lítost nad Vašimi problémy. Přestože chápeme Vaší situaci, moc dobré zprávy pro Vás nemáme. Pro pohřební službu či hřbitovní správu, která se o daný hrob stará je jediným partnerem k diskuzi plátce pronájmu hrobového místa. Bez vědomí této osoby je nepřípustné z hrobu vyndat urnu, natož rakev s pozůstatky zemřelého.

Jediné co Vám můžeme doporučit, je znovu se pokusit domluvit s osobou, na kterou je hrob evidován u příslušné hřbitovní správy.

Jak naložit s ostatky při prodeji hrobu

Helcl, 15.03.2012 (Brandýs ned Labem)

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat, jak naložit s ostatky z hrobu, který jsem zdědíl po příbuzných a hrob bych chtěl prodat, protože je daleko od mého bydliště.Děkuji za odpověďHelcl

Dobrý den,

pokud se jedná o hrob kopaný, tedy s uložením zesnulého do země, je nutné udělat exhumaci. Ostatky se uloží do rakve a převezou se ke zpopelnění. Stejný postup se aplikuje i v případě, že se jedná o hrobku. Doporučujeme Vám, kontaktovat pohřební službu či hřbitovní správu, která má předmětný hrob v evidenci.

Muj kamarád

David Čorba, 02.02.2012 (Česká Lípa)

dobrý den, dne 27.srpna 2011 umřel v nemocnici LBC muj kamarád David P. prý jste spravovali jeho ostatky,rodina pohřeb nedělela...mám prosbu kde je pochovaný jeho popel????byl to muj nejlepší kamarád. moc děkuju David

David P. byl zpopelněn na náklady města Liberec. Aktuálně je jeho popel ještě v krematoriu. Popel bude uložen do společného hrobu.